Sejtettem, mikor megszületett bennem a gondolat, hogyha elkészítem ezt az oly nagyra tartott péksüteményt, hogy tetszeni fog a velejáró munka, de azt gondolni sem mertem volna, hogy a bagellel való hosszas bíbelődés valóban kulináris élvezet. Több dolog miatt vált azzá számomra. Először is a könyv, amire annyira vártam- és igen, legyen ez most a reklám helye: Rubin Eszter: Bagel című könyve - olyan formában tárja az olvasó elé a receptet és számos változatát, hogy megveszel azért, hogy minél hamarabb nekiláss. Így voltam az előző könyvével is a Barhesszel. Merem ajánlani a gasztromániás sokaságnak ezeket a hiánypótló, nagyszerű olvasmányokat. Másrészt úgy akartam időzíteni a bagel sütést, hogy megvártam, hogy érkezzen vendég is szerény otthonunkba. A tudat, hogy a családodnak készíted, akik kóstolhatnak valami újat és legalább annyira várják mint én...leírhatatlan volt számomra. Öröm volt este begyúrni a tésztát. Nem esett nehezemre korábban kelni. Még a tepsik elmosása se volt a legrosszabb dolog a világon, mert végre valami újat próbálhattam. Aztán a tészta gyurkászása, a kifőzése- hát ilyet meg aztán végképp nem csináltam sose-, és végül a sütögetése...minden mozzanat egy új csoda volt nekem. Mikor ébredezett a család olyan illatok töltötték be a teret, mintha egy pékség sütödéjében lettek volna. A férjem azt mondta olyan illat van, mintha lángos sülne, pedig köze nem volt az olajban sült étkekhez. Ezt a lukas kis bucit mindenkinek meg kell kóstolnia egyszer az életben. Számtalan megtöltési lehetőséget sorolhatnék mellé, de mindenki válassza a saját szájízének megfelelőt! Készítsétek el bátran!
Hozzávalók (9 darabhoz):
- 60 dkg finomliszt
- 1 tk. só
- 1 ek. cukor
- 1 ek. olaj
- 5 g szárított élesztő
- 3dl langyos víz
A főzővízhez:
- 1 ek. barnacukor (lehet kristálycukor is)
- 1 kk szódabikarbóna
Tetejére:
- 1 db tojássárgája (felverve)
- mák vagy lenmag, vagy szezámmag vagy zabpehely...
Elkészítése:
Ez az étel megtöltve szerintem reggelinek tökéletes, így azt a változatát készítettem, ami egy éjszaka alatt kel meg a hűtőben. Tehát este a következőképpen kell eljárni: tálban leszitált lisztbe kerül a számos hozzávaló: cukor, só, olaj, élesztő és legvégül a langyos víz, ami után elkezdtem az összetevők összegyúrását. Ha összeállt a tészta, akkor kiteszem a deszkára és dagasztom egy jó darabig. Közben persze nem marad el a lisztezés, hogy ne ragadjon a deszkára, se a kezemre. Aztán kilenc kis gombócot gyúrok a kezemmel és egy lisztezett tálcára sorakoztatom őket. Megszórom liszttel enyhén és folpackkal lefedem. Mehet a hűtőbe. Másnap reggel úgy fél 7-kor felkeltem, hogy 8 után tudjak bagelt tálalni reggelire. Első lépésként a gyúródeszkán hosszúkásra sodortam a szépen megkelt bucikat. Ezután egyenként összeragasztottam a két végét és próbáltam elsimogatni a ragasztás helyét, hogy szabályos körnek látszódjon. A lyuk ott a közepén, tehát ez is kipipálva. Jöhet 40 perc pihenés. Ha az megtörtént, akkor jöhet a vízfürdő. Felforraltam vizet egy szélesebb lábasba és beletettem a cukrot, szódabikarbónát. Belefért egyszerre 4 bagel. Úgy 20-30 másodpercig főztem mindkét oldalát. Utána olajjal kikent tepsibe tettem, pedig mindenütt sütőpapírt találtam a receptek keresésénél - mindegy én nem akartam kockáztatni, hogy leragad- és szerintem ez felelhetett a lángos illatért a konyhában. A sütő úgy 220 fokon 20-30 perc szerepet játszott az életükben. Végre kiszedegettem hűlni őket és egy kis paradicsommal, kápia paprikával és póréhagymás vajkrémmel tálaltam.
Evési javaslat:
Ez az étel is az a kategória, amit bárhol és bármikor elővehet az ember a táskájából vagy akár a zsebéből is... mégis leginkább családi reggelinek ajánlanám frissen és melegen. Elő a terítékkel és a gazdag töltelékekkel. Bármilyen krém az avokádótól a csicseriborsókrémen át a sajtkrémig minden számításba jöhet. A zöldségek és húsok számtalan megoldása is játszik a történetben. Mi első alkalommal tettünk bele sonkát a póréhagymás vajkrém és Erős Pista tetejére, amit a paradicsom és végül a kápia paprika támasztott meg. De legközelebb a fokhagymás tejfölbe való mártogatás jöhet szóba, amit "Fűszeres Eszter" oldalán olvastam. Nekem a mákos tetejű lett a kedvencem. A mákról olvastam, hogy régen darálva és mézzel összekeverve egy üvegben tárolták és minden nap bekaptak belőle egy kanállal. 50 év felett kötelezővé kellene tenni, mert állítólag a csontritkulás ellen a legjobb gyógyszer. Ezt a kis kitérőt muszáj volt leírnom, mert a megfeledkezünk arról, hogy a "régiek" tudták, hogy mi a jó nekik, mi meg kell, hogy tanuljunk tőlük. Együnk magvas bageleket, már azzal is teszünk egy lépést az egészségünk felé! Alig várom, hogy újra elkészítsem!
Jó Étvágyat Hozzá!